Cmentarze w kulturze europejskiej to miejsca otoczone szczególną czcią i szacunkiem. Tu, gdzie spoczywają ludzkie szczątki, należy zachowywać się wyjątkowo spokojnie i kulturalnie, a modlitwy, kwiaty i światło zniczy są pomostem między dwoma światami.

W największym polskim mieście – Warszawie jest kilkanaście miejsc ostatniego spoczynku. Zarówno cmentarze parafialne, jak i te będące pod zarządem komunalnym mają bogatą historię, a często elementy architektury cmentarnej – kaplice, kościoły czy nagrobki są wpisane na listę zabytków.

Cmentarne spotkania z historią

Przechadzka alejkami Powązek Wojskowych czy Starych Powązek, Cmentarza Bródnowskiego czy Północnego, to spotkanie z historią Polski i Warszawy. Tu można zatrzymać się przy grobach wielkich bohaterów narodowych – uczestników wojen i powstań, albo zadumać się i wspomnieć wyjątkowego znanego artystę, polityka, sportowca. Mogiły ludzi, którzy byli kiedyś sławni i znani są również częścią naszego życia – wspominając ich działalność mamy okazję do przypomnienia sobie czasów i innych ludzi, którzy nas wówczas otaczali.

cmentarz warszawa

Usługi pogrzebowe w Warszawie

Warszawa ma nie tylko najwięcej cmentarzy – tu działa również najwięcej firm świadczących usługi pogrzebowe – takich jak Tren [strona www] czy Nekropolis [strona www]. Wybór nie jest łatwy, szczególnie gdy dokonuje się go w trudnych chwilach po stracie Bliskiej Osoby. Decydując się na dany zakład pogrzebowy warto sprawdzić zakres świadczonych usług oraz obszar działania. Jeśli zakład oferuje znaczną ilość usług pogrzebowych, to może świadczyć o jego pokaźnym doświadczeniu w organizowaniu uroczystości pogrzebowych. Dodatkowo kompleksowość usług dodatnio wpływa na możliwość negocjowania cen – im więcej pozycji na liście, tym większa możliwość uzyskania upustu. Biorąc pod uwagę niemałe koszty organizacji pochówków i niewygórowany zasiłek pogrzebowy przysługujący organizatorom, to na pewno warto negocjować z najlepszymi firmami działającymi na rynku funeralnym.

karawany Tren

Organizacja pogrzebu w Warszawie

Osoby, których obowiązkiem jest organizacja pogrzebu, powinny przede wszystkim skontaktować się z pracownikiem zakładu pogrzebowego. Firmy świadczące usługi pogrzebowe w Warszawie mają na swoich stronach internetowych wszelkie dane umożliwiające całodobowy kontakt przez wszystkie dni w roku. Ponadto warto skorzystać z poradników, które są na tychże stronach, aby wiedzieć jak postępować krok po kroku, gdy odejdzie ktoś bliski.

Doświadczeni, empatyczni, cechujący się wysoką kulturą osobistą pracownicy firmy pogrzebowej zastąpią rodzinę podczas wszelkich formalności urzędowych oraz przygotują pochówek z oprawą, która niewątpliwie będzie wyrazem wielkiego szacunku i czci dla Zmarłego.