Kwiaty są symbolicznym gestem pożegnania. Podkreślają podniosłość ceremonii, a także poprzez kwiaty wyrażamy szacunekwdzięczności za jego obecność wśród nas i oddajemy cześć zmarłej osobie. Kwiaty powinny być dobrane do relacji, jaka łączyła nas ze zmarłym i jego rodziną. Największe bukiety, wiązanki, wieńce powinny pochodzić od najbliższych, a mniejsze od sąsiadów i znajomych. Rodzaj kwiatów oraz ich kolor mają różną symbolikę i znaczenieProfesjonalne kwiaciarnie oferują pomoc w doborze odpowiedniej kompozycji kwiatowej, nie tylko na uroczystości pożegnalne bliskich i znajomych, ale również na Święta Państwowe w barwach narodowych oraz takie, które nawiązują do rodzaju ceremonii. Za przykład można podać wieniec w barwach klubu “Legii Warszawa” dla uczczenia pamięci ważnej osoby powiązanej z tym klubem. 

Winiec Legia Warszawa Kwiaciarnia Elusia

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Kwiaciarni Elusia – https://www.kwiatyelusia.pl/

Bukiet, wieniec czy wiązanka? 

Bukiet lub pojedyncze kwiaty – ofiarują osoby pozostające w najmniej zażyłych kontaktach z osobą zmarłą, które chcą ją godnie pożegnać. Na bukiet w porównaniu do wieńców i wiązanek nie trzeba składać szybciej zamówienia w kwiaciarni. Można go kupić w danym dniu, lub samemu zerwać kwiaty z własnego ogrodu.  

Wieniec – charakteryzuje się największym rozmiarem i rozmachem. Przynosi go najbliższa rodzina, ale również delegacja (z pracy). Wieniec najczęściej jest ułożony na iglastych gałązkach i dołączone są do niego szarfy pogrzebowe, zazwyczaj w kolorze białym lub fioletowym. 

Wiązanka – składa się przeważnie tylko z kwiatów ułożonych na liściach, ofiarują je dalsza rodzina i znajomi. Do wiązanki także można dołączyć szarfę. 

Symbolika kwiatów pogrzebowych

Róże – symbolika róży jest zależna od ich koloru: czerwone to bezwarunkowa miłość, białe budzą pokorę, szacunek i niewinność, żółte oznaczają silne więzi. 

Chryzantemy i Hortensje – są symbolem rozpaczy i smutku. Są odporne na niskie temperatury. 

Goździki – oddają podziw, hołd i szacunek, wieczną pamięć i miłość. Są jednymi z najtrwalszych kwiatów ciętych. 

Lilie i Kalie  prezentują się elegancko, podkreślają podniosłość ceremonii, współczucie najbliższej rodzinie. Symbolizują niewinność. Dlatego występują najczęściej na grobach osób młodych, kobiet i dzieci. 

Wrzosy – to symbol przemijania, upływającego czasu. 

Mieczyki – uosabiają siłę charakteru i szczerość osoby zmarłej. Symbolizują także nagłą śmierć. Występują w wielu kolorach. 

 

 

Kwiaty sztuczne choć często pojawiają się na grobach nie wypada żegnać nimi osoby zmarłej. Zdecydowanie sprawdzi się tu nawet najskromniejszy bukiecik z żywych kwiatów. Kwiaty sztuczne są dobrym elementem pielęgnacji grobu w późniejszym czasie. 

W naszej kulturze kolorystyka kwiatów pogrzebowych powinna być jasna. Przyjmuje się, że wieńce, wiązanki, bukiety powinny być z białych, kremowych lub żółtych kwiatów. Na czerwone kwiaty, bądź w ulubionej kolorystyce zmarłego może pozwolić sobie najbliższa rodzina. 

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rodzaju i koloru kwiatów najważniejsze jest pożegnanie i uczestnictwo w ostatniej drodze naszych bliskich i znajomych.